Vårens program 2017

Onsdag 1 februari kl. 18.00-20.30: Öppet hus- träff. Alla som är intresserade av föreningen och dess verksamhet är välkomna att besöka vårens första öppet hus. Medlemskap är inget krav! Föreningen bjuder på fika! Lokal: Forum för Brukarinflytande, Bredgränd 6, 3 tr. Samma hus som Forumgallerian- ingång snett emot Cervera.

Torsdag 2 februari kl. 17.30-19.30: Självhjälpsgruppen startar. Gruppen består av ca 8 deltagare som har egen erfarenhet av ångestproblematik och träffas varje torsdag i ca 8-10 veckor. Deltagarna utbyter erfarenheter under gemensamt tystnadslöfte.  Lokal: HSO, Kungsgatan 64 i Uppsala.För anmälan till gruppen, skicka e-post till: Petra Rohrer.

Onsdag 22 februari kl.18.00-20.30: Medlemsträff- spelkväll. Föreningen anordnar, på medlemmarnas begäran, en medlemsträff där vi spelar sällskapsspel och umgås. Föreningen bjuder på snacks och fika. Endast för medlemmar! Lokal: Forum för Brukarinflytande, Bredgränd 6, 3 tr. Samma hus som Forumgallerian- ingång snett emot Cervera.

Mars: workshop om hur man stärker sin självkänsla. Datum och lokal ännu ej bestämt. Workshopen kommer att arrangeras i samarbete med föreningen Frisk & Fri ( en förening mot ätstörningar). Mer information kommer senare!

Onsdag 5 april kl. 18.00-20.30: Föreningens årsmöte. Förutom årsmöteshandlingarna, då styrelsen redovisar föreningens verksamhet och ekonomi för 2016, bjuds medlemmarna på kaffe/te, kaka och tårta. Endast för medlemmar! Lokal: Forum för Brukarinflytande, Bredgränd 6, 3 tr. Samma hus som Forumgallerian- ingång snett emot Cervera.

Onsdag 19 april kl. 18.00-20.30: Vårens andra och sista öppet hus-träff. Alla som är intresserade av föreningen och dess verksamhet är välkomna att besöka vårens första öppet hus. Medlemskap är inget krav! Föreningen bjuder på fika! Lokal: Forum för Brukarinflytande, Bredgränd 6, 3 tr. Samma hus som Forumgallerian- ingång snett emot Cervera.

Torsdag 20 april kl. 17.30-19.30: Återstart för självhjälpsgruppen. Gruppen består av ca 8 deltagare som har egen erfarenhet av ångestproblematik och träffas varje torsdag i ca 8-10 veckor. Deltagarna utbyter erfarenheter under gemensamt tystnadslöfte.  Lokal: HSO, Kungsgatan 64 i Uppsala.För anmälan till gruppen, skicka e-post till: Petra Rohrer.

Onsdag 10 maj kl. 18.00: Medlemsträff- minigolf. Föreningen bjuder medlemmarna på minigolf.

Onsdag 31 maj kl. 18.00-20.30: Medlemsträff- spelkväll. Föreningen anordnar, på medlemmarnas begäran, en medlemsträff där vi spelar sällskapsspel och umgås. Föreningen bjuder på snacks och fika. Endast för medlemmar! Lokal: Forum för Brukarinflytande, Bredgränd 6, 3 tr. Samma hus som Forumgallerian- ingång snett emot Cervera.

Onsdag 14 juni kl. 18.00: Picknick i Stadsträdgården/terminsavslutning. Föreningen bjuder traditionsenligt sina medlemmar på välsmakande mat och läskande dryck i trevlig sommarmiljö. Endast för medlemmar! 

Publicerad i kalendarium

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Behöver du någon att prata med?

När livet känns jobbigt, när tankarna har för stor påverkan på ens vardag så kan det vara skönt att prata med någon. Du kan alltid även vända dig till närmsta psykiatriska akutmottagning.


Om du behöver AKUT HJÄLP, ring 112.


Behöver du få ett snabbt svar om vart du ska vända dig inom vården ska du ringa sjukvårdsrådgivningen på telefonnummer 1177.


Övriga hjälpresurser:

  • Självmordslinjen
    Tfn: 90101, Öppet dygnet runt. Via hemsidan kan du även chatta eller maila för att få stöd
  • Nationella Hjälplinjen
    Tfn: 020-22 00 60, Öppet 13-22 alla dagar
  • Ångestsyndromsällskapet Riks Stödchatt
    Öppet på Söndagar - Måndagar samt Onsdag mellan kl. 20.00-21.00

Vårens program 2019

Det finns inga kommande events just nu.

Senaste kommentarer

Bli medlem

Ta del av vad ett medlemskap i Ångestsyndromsällskapet kan ge dig.